Σχολικό έτος 2019-2020 PDF Εκτύπωση E-mail

ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

boylh

Τον Φεβρουάριο του 2020 οι μαθητές των τριών τάξεων πραγματοποίησαν επισκέψεις στη Βουλή των Ελλήνων, στα πλαίσια του προγράμματος "Όψεις του Ελληνικού Κοινοβουλευτισμού (1821-1989)".

Μουσείο Νοσοκομείου "Ανδρέας Συγγρός"

Στις 31 Ιανουαρίου οι μαθητές της Θετικής/Υγείας/Οικονομικών Κατεύθυνσης της Γ λυκείου επισκέφτηκαν το Μουσείο Αφροδίσων Νοσημάτων του Νοσοκομείου "Ανδρέας Συγγρός" και παρακολούθησαν σχετική ενημέρωση από Γιατρό του Νοσοκομείου.

afrodis

Χώρος Ιστορικής Μνήμης - Κοραή 4

Στις 31 Ιανουαρίου οι μαθητές της Ανθρωπιστικής Κατεύθυνσης της Γ λυκείου επισκέφτηκαν τον Χώρο Ιστορικής Μνήμης - Κοραή 4, όπου βρίσκονταν τα κρατητήρια της kommandatur επί γερμανικής κατοχής.

korai4

ΚΠΙΣΝ - ΣΥΝΕΔΡΙΟ

KPISN

Στις 21 Ιανουαρίου 2020 αντιπροσωπεία οκτώ μαθητών-μαθητριών και δύο καθηγητών συμμετείχε στο συνέδριο που διοργάνωσε το Ίδρυμα Μαριάννας Β. Βαρδινογιάννη στο ΚΠΙΣΝ για το επετειακό έτος "ΣΑΛΑΜΙΝΑ-ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ 2020".

ΓΕΩΠΟΝΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

Η Γ Λυκείου επισκέφτηκε το ΓΠΑ στις 20 Ιανουαρίου 2020 και ξεναγήθηκε στις εγκαταστάσεις και στα εργαστήρια του Πανεπιστημίου.

GPA

ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ

Τον Ιανουάριο 2020, οι Α και Β τάξεις πραγματοποίησαν επισκέψεις στη Βιβλιοθήκη της Βουλής (πρώην Καπνεργοστάσιο), στα πλαίσια του Προγράμματος ΓΛΩΣΣΟPOLIS

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ- ΚΟΠΗ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΤΑΣ

PITA2020

Γιορτή Πολυτεχνείου - 17 Νοεμβρίου

polyt

ΣΚΕΠ

Στις  12  Νοεμβρίου  2019  είχαμε τη χαρά να υποδεχτούμε στο Σχολείο μας μέλη του ΣΚΕΠ (Σύλλογος Κοινωνικής Ευθύνης για Παιδιά και Νέους). Οι επισκέπτες συζήτησαν με τους μαθητές και τις μαθήτριες  της Α τάξης όλες τις εκφάνσεις της διαφορετικότητας στην κοινωνία μας.

Κεραμεικός

kerameikos

Στις  4  Νοεμβρίου  2019  η  Α' και η Β' του Σχολείου επισκέφτηκαν  το Mουσείο και τον Αρχαιολογικό χώρο του Κεραμεικού.

Eθνικό Ίδρυμα Ερευνών

eie

Στις  4  Νοεμβρίου  2019  η  Γ τάξη  του Σχολείου επισκέφτηκε το Ε.Ι.Ε., ένα από τα μεγαλύτερα Ελληνικά Ερευνητικά Κέντρα, το οποίο αποτελείται από τις παρακάτω μονάδες:

• Ινστιτούτο Ιστορικών Ερευνών
    • Ινστιτούτο Χημικής Βιολογίας
    • Βιβλιοθήκη

28η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

OCT28 2019

ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Στις 27 Σεπτεμβρίου 2019  το Σχολείο πραγματοποίησε αθλητικές εκδηλώσεις (αγώνες μεταξύ τμημάτων, προβολή σχετικού υλικού κλπ), στα πλαίσια της ημέρας Σχολικού Αθλητισμού.