Σχολικό έτος 2018 2019 PDF Εκτύπωση E-mail

ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ

Στις 17 Απριλίου η Α Λυκείου ξεναγήθηκε στη Βιβλιοθήκη της Βουλής.

ΑΚΡΟΠΟΛΗ / ΘΕΑΤΡΟ ΔΙΟΝΥΣΟΥ

Στις 17 Απριλίου η Β Λυκείου επισκέφτηκε την Ακρόπολη και το Θέατρο Διονύσου.

acropol1

acropol2

ΜΟΥΣΕΙΟ  ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ

Στις 11 Απριλίου η Γ Λυκείου επισκέφτηκε το Μουσείο της Ακρόπολης.

moyseio akropolis

ΓΙΟΡΤΗ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ

giorti25

ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ  ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ

Στις 13 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας Ημερίδα με θέμα τα Ανθρώπινα Δικαιώματα

ΑΣΚΗΣΗ ΣΕΙΣΜΟΥ

AFISA

Στις 19 Φεβρουαρίου 2019 το Σχολείο μας έλαβε μέρος στην άσκηση σεισμού

με όνομα "Τέθριππον Άρμα",  που συντόνισε η Περιφέρεια Αττικής.

Κατά τη διάρκεια της άσκησης πραγματοποιήθηκαν δράσεις ετοιμότητας

για την αντιμετώπιση σεισμικού κινδύνου στον Κεντρικό Τομέα Αθηνών.

20190219 112303

20190219 112418

20190219 112559

20190219 112806

Βουλή των Ελλήνων

Οι  μαθητές  του Σχολείου παρακολούθησαν το πρόγραμμα του Ιδρύματος της Βουλής των Ελλήνων "Πολεμώντας τον πόλεμο- Κινήματα ειρήνης μπροστά στον πυρηνικό κίνδυνο¨.

Σύντομη περιγραφή: Μέσα από βιωματικές εκπαιδευτικές δραστηριότητες, κάνοντας χρήση του υλικού της έκθεσης για τα κινήματα ειρήνης στις χώρες της νότιας Ευρώπης στη δεκαετία του 1980 που θα παρουσιάζεται στον εκθεσιακό χώρο του Ιδρύματος της Βουλής, καθώς και βίντεο και οπτικοακουστικού υλικού, οι μαθητές καλούνται να γνωρίσουν την ιστορία και να συνειδητοποιήσουν τη σημασία των κινημάτων ειρήνης κατά τη δεκαετία του 1980 στις χώρες της νότιας Ευρώπης, να προβληματιστούν για τον ρόλο των κοινωνικών κινημάτων ως μορφών δημοκρατικής διεκδίκησης, να ενημερωθούν για το σημερινό μέγεθος της πυρηνικής απειλής και να συνδέσουν το αίτημα και την επιδίωξη της ειρήνης με τη δημοκρατία, τα ανθρώπινα δικαιώματα και την προστασία του περιβάλλοντος. (http://foundation.parliament.gr/central.aspx?sId=110I449I1145I646I460717)

Μουσείο Πόλεως των Αθηνών

Στις 16 Ιανουαρίου 2019 η Α και η Γ Λυκείου επισκέφτηκαν το Μουσείο Πόλεως των Αθηνών

polevsathinon

Επίσκεψη στο Μουσείο Βορρέ

Στις 16 Ιανουαρίου 2019 η Β' Λυκείου επισκέφτηκε το Μουσείο Βορρέ.

vore

Πρόγραμμα "Λέμε την αλήθεια στην εξουσία"

Το Σχολείο συμμετείχε στο 1ο Διαδραστικό συνέδριο

Προωθώντας την Αποδοχή της ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΣΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ

στο Ζάππειο Μέγαρο, Παρασκευή 30/11/2018 9.30-18.30. Το συνέδριο διοργανώθηκε από το Ίδρυμα Μαριάννας Β. Βαρδινογιάννη και τον Σ.Κ.Ε.Π. (Σύνδεσμος Κοινωνικής Ευθύνης για Παιδιά και Νέους).

17η Νοέμβρη - Γιορτή

polyt2018

Πρόγραμμα "Λέμε την αλήθεια στην εξουσία"

Στις 29 Οκτωβρίου 2018 το Σχολείο παρουσίασε την εφαρμογή του προγράμματος ΛΕΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ όπως υλοποιήθηκε στις Α και Β τάξεις στα πλαίσια των δημιουργικών εργασιών, στο Athens Plaza 10.00 π.μ. - 12.00 μ.μ.. (Ίδρυμα Μαριάννας Βαρδή Βαρδινογιάννη).

28η Οκτωβρίου - Γιορτή

oct28

ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

byzantino

Οι τάξεις του Σχολείου επισκέφτηκαν την έκθεση "Πανάγιος Τάφος: Το μνημείο και το έργο", η οποία φιλοξενείται στο Βυζαντινό Μουσείο. panagios-tafos

Το εμβληματικό έργο της συντήρησης και της αποκατάστασης του Ιερού Κουβουκλίου του Παναγίου Τάφου στο Ναό της Αναστάσεως στα Ιεροσόλυμα  αναδεικνύεται στην πρωτοποριακή τρισδιάστατη ψηφιακή αυτή έκθεση.

Σύνδεσμος Κοινωνικής Ευθύνης για Παιδιά και Νέους - ΣΚΕΠ

Ο Κωνσταντίνος και ο Παναγιώτης εκ μέρους του ΣΚΕΠ επισκέφτηκαν το Σχολείο μας και συζήτησαν με τους μαθητές και τις μαθήτριες Α και Β  τάξεων όλες τις εκφάνσεις της διαφορετικότητας στην κοινωνία μας.

ΧΩΡΟΣ ΙΣΤΟΡΙΚΗΣ ΜΝΗΜΗΣ - ΚΟΡΑΗ 4

Στις 27 Σεπτεμβρίου 2018 η Γ λυκείου επισκέφτηκε τον Χώρο Ιστορικής Μνήμης - Κοραή 4, όπου βρίσκονταν τα κρατητήρια της kommandatur επί γερμανικής κατοχής.