Σχολικό έτος 2017-2018 PDF Εκτύπωση E-mail

ΣΧΟΛΗ ΚΑΛΩΝ ΤΕΧΝΩΝ

Την  Πέμπτη  29  Μαρτίου μαθητές της Α τάξης του Σχολείου επισκέφτηκαν τη Σχολή Καλών Τεχνών.

25η ΜΑΡΤΙΟΥ

20180323 084720

20180323 092148

ΙΔΡΥΜΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

Την  Πέμπτη  15  Μαρτίου η Γ τάξη επισκέφτηκε το Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων  και παρακολούθησε την Έκθεση με τίτλο «Τό θέμα εἶναι τ ώ ρ α τί λές. Η ζωή και το έργο του ποιητή Μανόλη Αναγνωστάκη.

Το υλικό περιλαμβάνει ποιήματα, κριτικά δοκίμια, άρθρα, χειρόγραφα, προσωπικά αντικείμενα και οπτικοακουστικά τεκμήρια, τα οποία προέρχονται από το προσωπικό αρχείο του ποιητή –όπως το ταξινόμησε ο γιος του Ανέστης Αναγνωστάκης– αλλά και από τις συλλογές του Κέντρου Ιστορίας του Δήμου Θεσσαλονίκης, του Μουσείου Μπενάκη, των Αρχείων Σύγχρονης Κοινωνικής Ιστορίας και του Αρχείου της ΕΡΤ. Όλα αυτά «μας ταξιδεύουν στους σταθμούς της προσωπικής και συλλογικής πορείας του Μανόλη Αναγνωστάκη, όπως αυτή διαμορφώθηκε δυναμικά μέσα στις πολιτικές, τις κοινωνικές και τις πνευματικές συγκρούσεις των χρόνων 1940-1974, καθώς και στη μεταπολιτευτική περίοδο», όπως αναφέρει το Ίδρυμα της Βουλής.

ΛΥΡΙΚΗ ΟΠΕΡΑ

Την Τρίτη  13  Μαρτίου, παρακολουθήσαμε την μονόπρακτη λυρική τραγωδία "Προμηθέας Δεσμώτης του Αισχύλου", στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Πνευματικού Κέντρου Γαλατσίου.

promith1

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ

Στις  8  Μαρτίου, πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας εκδήλωση για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα στο πλαίσιο του προγράμματος "Λέμε την αλήθεια στην εξουσία".  Καλεσμένοι στην εκδήλωση ήταν η κ. Ρόδη Κράτσα (Κοινωνιολόγος, Ευρωβουλευτής της Ν.Δ.), η κ. Μαργαρίτα Καραβέλλα (Ψυχολόγος) και ο κ. Μενέλαος Καραμαγγιώλης (Σκηνοθέτης), οι οποίοι πήραν μέρος σε συζήτηση.

imerida83

ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΑΓΟΡΑ